Dřevěné plovoucí podlahy jsou oblíbeným a často využívaným řešením vybavení bytů, ale i kanceláří a veřejných prostor. Plovoucí podlahy nabízejí řadu zajímavých designů, dobře se udržují a mají dostatečnou odolnost vůči mechanickému poškození i dobré tepelně izolační vlastnosti.
Pro zvýšení požadovaných vlastností a podtržení dobrého vzhledu může být svrchní vrstva podlahové krytiny ošetřena olejem, voskem, nebo lakem. Záleží na zpracování a také cenové relaci podlahy. Hlavním rozdílem mezi použitými materiály je stupeň odolnosti vůči vodě i usazování nečistot a v délce životnosti.
Olej, vosk, lak
Lakované povrchy jsou dostačující pro běžně užívané interiéry. Dovolují klasické suché čištění – tedy luxování, zametání, popřípadě vytírání velmi jemně navlhčeným mopem. Lak propůjčuje podlaze odolnost vůči vlhkosti, oděru, podle typu laku může podtrhnout strukturu a barvu. Při výrazném poškození je však oprava povrchu náročná. U plovoucích podlah se nabízí možnost výměny celé lamely nebo přebroušení a lakování, které však vyžaduje speciální vybavení a zručnost.
Oleje a vosky pronikají hlouběji do materiálu a pevně uzavřou jednotlivé póry. Výsledný povrch má vyšší odolnost vůči vodě i usazování nečistot. Takto ošetřená podlaha je vhodná i do zatížených prostor jako je kuchyně nebo vstupní chodba. Při běžné údržbě můžete podlahy vysávat i stírat. Pro lepší vzhled a delší životnost je možné pravidelně použít leštěnky nebo směsi a povrch impregnovat novou vrstvou oleje nebo vosku.
U všech dřevěných nebo kombinovaných materiálů však vždy doporučujeme používat předepsané čisticí prostředky a vyvarovat se přímému dlouhodobému kontaktu s vodou. Při vytírání je vhodnější vlhký povrch setřít ještě suchým mopem.