Která podlaha je vhodná na  podlahové vytápění?

Na podlahové topení je vhodná každá podlaha, o níž to potvrdí certifikovaný výrobce. Je na zákazníkovi, jaké zadání dá topenáři, který pak naprojektuje topení dle tepelného odporu podlahy. Tudíž je možné použít víceméně všechny vícevrstvé podlahy (ať už dřevo, laminát, linoleum, vinyl, nebo korek), všechny povlakové krytiny (PVC, vinyl, linoleum, koberce) a z masivních dřevěných podlah tzv. kantovku.

Je laminátová podlaha hlučná?

Laminátová podlaha při klasické pokládce je hlučná podobně jako každá tvrdá podlaha položená plovoucím způsobem. Snížení hlučnosti je možné dosáhnout použitím speciálních tlumících podložek buď přímým nalepením na konstrukci podlahy ve výrobním závodě, nebo na zakázce položením na podklad. Nejúčinnější je pak celoplošné nalepení, popř. kombinace obou způsobů.

Jaký je rozdíl mezi laminátovou a dřevěnou podlahou?

Zásadní rozdíl mezi laminátovou a dřevěnou podlahou je v životnosti. Vícevrstvé dřevěné podlahy slouží v historických objektech staletí a jsou řemeslně opravitelné, neboť dřevo jako materiál podlahy stále dorůstá v lesích. Z hlediska tzv. otěru, což bývá často i v bytových poměrech nepochopitelný argument, je laminát tvrdší, ale jen do té doby, než se prodře na nosnou HDF desku, pak laminát končí na skládce. Dřevo je vždy opravitelné.

Je lepší vinyl nebo PVC v rolích?

Rozhodnutí záleží na tom, zda je pro zákazníka důležitější to, že chce mít designovou krytinu, o které se mluví a je moderní či že ji má známý apod., nebo že chce něco „levného“. Běžná skladová PVC jsou výrazně levnější než nejlevnější vinyl, tomu však také odpovídá životnost krytiny. Kvalitní homogenní PVC jsou dražší než vinyly a díky konstrukci mají i delší životnost. Takže stručně řečeno musím vědět, co od potahové podlahoviny očekávám; zda krásu, popřípadě dlouhou životnost, nebo ji chci proto, že na „lepší“ nemám…

Drážky v laminátu – ano či ne?

Drážky v laminátových podlahách – proč ne. U prkenných vzorů je to otázka estetiky. Otázka čištění je vzhledem k používání vysavačů bezpředmětná. Nejdůležitější ovšem u drážek je, aby měly stejný povrch jako podlaha a nebyly jen vyfrézované a nabarvené, jak to v mnoha případech bývá, což pak způsobuje vnik kapalin do konstrukce podlahy.

Mám zvolit hladký nebo strukturovaný povrch?

Strukturovaný povrch je na dotek příjemnější. Takže pokud chodíte doma rádi naboso, možná si pocitově více užijete podlahu se strukturovaným povrchem, nehledě na to, že je opticky zajímavější. Z praktického hlediska jsou na strukturovaném povrchu méně vidět různé nečistoty nebo např. otisky bosých nohou, než na hladkém povrchu (zvláště při pohledu proti světlu). Hladký povrch se však zase někomu může zdát snáze čistitelný, zvláště v porovnání s podlahami s ostrým strukturováním. Pokud ale zvolíte podlahu se strukturou jemnou, docílíte jak vizuální efektnosti, tak i praktičnosti.

Masiv nebo třívrstvá podlaha?

Zase záleží na klimatických poměrech v prostředí, kde je dřevěná podlaha nainstalována. Třívrstvá podlaha snáze snese bez objemových deformací změny klimatu v prostředí, ale jen do hraniční možnosti soudržnosti lepené konstrukce, pak se bortí a je neopravitelná. Pro běžný provoz v domácnostech je třívrstvá podlaha vhodnější, protože málo domácností dodržuje doporučené klima prostředí, přestože je toto klima optimální i pro člověka. Masivní podlahy patřily a stále patří spíše do reprezentačních prostorů, do luxusních vil a interiérů prostě z důvodu jejich životnosti a životní filosofie uživatele. Pohled na parkety ve starých vilách a činžácích se nedá nahradit jakoukoli praktickou náhražkou.

Jaká podlaha je nejteplejší?

Mimo kobercové krytiny je samozřejmě nejteplejší podlahou podlaha korková, buď ve formě dlaždic, nebo jako třívrstvá konstrukce. Díky pokročilé designové kreativitě a technologii výrobců už to není jen korková drť, ale krásné barvené dýhy nejrůznějších tvarů a forem.

Jaká podlaha odolá vodě? (např. při vytečení myčky apod.)

Vedle běžných PVC a vinylů je k dispozici i podlaha laminátová, která odolá vodě. Tuto novinku roku 2014 vyvinula firma Unilin a jedná se o laminátovou podlahu QuickStep Impressive. O tuto podlahu je v současné době v Evropě takový zájem, že čekací doba na dodávku je 4 až 6 týdnů. A to je v současné době vinylu nečekané a překvapující.